Kandydaci na prezydentów w Polsce w 2025 roku. Takie poglądy reprezentują
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się już w maju 2025 roku. Przed rozpoczęciem się debat telewizyjnych – które mogą mieć wpływ na podejmowane przez nas decyzje – warto zapoznać się z listą kandydatów ubiegających się o urząd.
Kolejny wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 roku. Ze stanowiskiem pożegna się Andrzej Duda, który piastował je przez dwie kadencje, a do tylu uprawnia obowiązująca Konstytucja. Według aktualnych sondaży największe szanse na wejście do drugiej tury mają Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki oraz Sławomir Mentzen.
Przypomnijmy, że druga tura organizowana jest między dwoma kandydatami z najwyższym wynikiem, ale tylko wtedy, jeśli żaden nie przekroczył progu 50% poparcia. W demokratycznej historii Polski jedna tura wystarczyła tylko raz, w 2000 roku Aleksander Kwaśniewski otrzymał 53,9% oddanych głosów.
Pamiętajcie, że udział w wyborach jest dobrowolny, ale jednocześnie jest on naszym społecznym, chociaż niepisanym, obowiązkiem. Idąc na wybory nie musicie się martwić, że ominą was wyniki spotkań ulubionych drużyn. Bez trudu sprawdzicie je na Betfan bonus promocyjny.
Kandydaci o poglądach lewicowych
W tym roku możemy wyróżnić trzech polityków o poglądach lewicowych lub zbliżonych do lewicowych, którzy ubiegają się o fotel prezydencki.
- Adrian Zandberg (Razem) – lider partii Razem. Polityk o poglądach socjalistycznych, w swojej kampanii skupia się na ochronie praw pracownika, jest również zwolennikiem podniesienia podatków dla najbogatszych. Popiera państwo opiekuńcze, stanowczo sprzeciwia się agresji Rosji na Ukrainę.
- Magdalena Biejat (Lewica) – polityczka Lewicy, która prezentuje poglądy mniej progresywne niż Zandberg. Kampanię opiera na roli kobiet w społeczeństwie, równości społecznej oraz ekologii.
- Piotr Szumlewicz – kandydat potencjalnie lewicowy, jednak częściowo prezentujący poglądy stojące w kontrze do Biejat czy Zandberga. Szumlewicz sprzeciwia się między innymi zakazowi handlu w niedzielę.
Kandydaci o poglądach centrowych
W tym roku możemy wyróżnić jednego polityka o poglądach centrowych, który ubiega się o fotel prezydencki.
- Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) – prezydent Warszawy, drugi raz ubiega się o urząd prezydenta Polski. Kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Wśród jego kluczowych postulatów znajduje się utrzymanie ścisłej współpracy z Unią Europejską. Zwolennik libertarianizmu gospodarczego, poglądowo progresywny, chociaż w trakcie kampanii przedstawił bardziej prawicową twarz.
Kandydaci o poglądach prawicowych
Większość kandydatów na fotel prezydencki to kandydaci prawicowi.
- Szymon Hołownia (Polska 2050) – stawia na nowoczesne państwo obywatelskie. Prezentuje konserwatywne poglądy światopoglądowe.
- Krzysztof Stanowski – kandydat, który wzbudza największe kontrowersje. To dziennikarz sportowy, twórca kanału YouTube „Kanał Zero”. Jego prawdziwe poglądy nie są oficjalnie znane, chociaż Stanowski wielokrotnie wypowiadał się w duchu konserwatywnym.
- Karol Nawrocki – kandydat cieszący się poparciem Prawa i Sprawiedliwości. W kampanii skupia się na zdyskredytowaniu Rafała Trzaskowskiego. Światopoglądowo skrajny konserwatysta, poglądy gospodarcze nie zostały zdefiniowane.
- Sławomir Mentzen (Konfederacja) – wolnorynkowy ekonomista, antysystemowy, opowiada się za ograniczeniem państwa i podatków. Wspiera przedsiębiorców, światopoglądowo skrajny konserwatysta.
- Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) – również wspiera przedsiębiorców, narodowiec, opowiadający się za silnym państwem, tradycją i gospodarką wolnorynkową. Światopoglądowo skrajny konserwatysta.
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) – skrajnie prawicowy polityk o bardzo kontrowersyjnych poglądach. Bywa uznawany za antysemitę. Monarchista, przeciwnik szczepień i Unii Europejskiej.